Toto jsou mé osobní stránky...S e z n a m

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (6523 | 35%)
Ne (5865 | 32%)
můj portrét

můj portrét

Kresba od  Jiřího Musila.

megatorrent.cz torrenty ke stažení, tracker

uloz.to - sdilej snadno data

Tisíc a jedna noc v praxi aneb realita tureckých telenovel

vloženo: 25. 2. 2011 09:33, autor: Julie Urbišová
Julie Urbišová Julie Urbišová

"Viděla jsem spoustu žen po celém světě, jak trpí. Potkala jsem chudé ženy, které ztratily svou rodinu během povodní v Pákistánu. V Iráku jsem viděla ženy, které ztratily manžela, děti a budoucnost. Ženy nechtějí jídlo a soucit, ale chtějí základní lidská práva a vzdělání pro sebe i pro své děti," uvedla například tato slova manželka tureckého premiéra Emine Erdoğanová v sídle OSN v New Yorku. Ve svém projevu vyzvala svět, aby pomáhal ženám dosáhnout lepšího postavení ve společnosti. Paní Emine Erdoğanová jakožto žena významného politika často cestuje, například právě v Pákistánu poskytla za svou zemi rozsáhlou charitativní pomoc tamnímu obyvatelstvu, často také za svou aktivitu v cizině získává nejrůznější ocenění. Kdy se ale začne zajímat o "své", tedy turecké, ženy?

Nevím, co se to v Turecku děje, ale za posledních několik týdnů se ve zpravodajství podezřele často objevuje informace o tom, že muž přímo v ulicích města nebo v klidu svého domova zabil svou manželku, bývalou manželku, nebo dokonce dceru. Jen od začátku roku už má Turecko nejméně 12 takových obětí, dvě pochází jen z tohoto týdne. Když se člověk podívá na jednotlivé případy, je až zarážející, jak jsou si osudy těchto žen podobné. Čím se provinily? Většinou tím, že si dovolily svému muži vzdorovat. Chtěly se buď rozvést, nebo už rozvedené byly, anebo od muže utekly do domova svých rodičů. Samozřejmě od manžela neutíkaly jen tak kvůli hádce nad neumytým nádobím. Všechny ty ženy byly totiž podle informací vyšetřovatelů vystaveny domácímu násilí a chtěly jen zachránit sebe a své děti. Shodou okolností tento týden zveřejnilo turecké ministerstvo spravedlnosti statistiky týkající se kriminality páchané na ženách, které nejsou vůbec pozitivní. Čísla z let 2002 – 2009 totiž ukazují, že za tuto dobu násilí na ženách prudce narostlo. V roce 2002 bylo zabito 66 žen a v roce 2009 už mělo Turecko 953 ženských obětí. V souvislosti s těmito statistikami zveřejnila vláda i výsledky studie, která ukázala, že 42 procent tureckých žen je vystaveno domácímu násilí, ať fyzickému, nebo psychickému.

Muslimky Muslimky Tato fakta jsou nepříjemná především pro ty Turky, kteří své ženy respektují a nikdy by na ně ruku nevztáhli. Zveřejněná čísla jsou tak vysoká, že mohou jednoduše vést k zobecňování typu, každý Turek mlátí svou ženu, a když ta urazí jeho hrdost, tak ji prostě musí očistit. Třeba pomocí pušky. Tolikrát jsem viděla rozzlobené tváře mých kamarádů a známých, jak reagují na podobné zprávy. Vidím, jak se od těchto lidí distancují a jak si přejí, aby nebyli házeni do jednoho pytle s nápisem Turci. Jak zabránit takovému primitivnímu chování a přetrvávání přežitků, jako je krevní msta ve jménu zachování cti? Je zajímavé v Turecku pozorovat, jak je zdejší společnost rozdělena na dvě poloviny. Na ty, kteří jsou orientováni prozápadně, studují vysoké školy, pracují a myslí na lepší budoucnost v rámci moderní země. Cestují a podporují své ženy. A pak na ty, kteří nemají v životě moc šancí, protože jejich rodina nemá dost peněz, aby jim mohla dopřát vzdělání. Často děti končí po základní škole a živí se prodáváním čehokoliv nebo sběrem odpadků. A tak se životem začnou protloukat bez snů a cílů. Ožení se často s tím, koho jim najde rodina bez nějakého vztahu k člověku, se kterým mají strávit zbytek života. Nemají jinou autoritu než často tradiční rodiče, prarodiče a strýčky, kteří je dál vychovávají k tomu, že nejdůležitější je rodinná čest a hrdost. A tak mě napadá, proč místo velkolepé pomoci jiným zemím Turecko nezaměří svou charitu na své děti a ženy? Možná by se právě ve školách naučili mladí kluci a holky, že existuje i jiný pohled na svět a na život než ten, o kterém slyší doma.

Turecko Turecko Když se výsledky studie o domácím násilí dostaly do médií, začali je komentovat turečtí odborníci a začali odhadovat, co za tak velkým počtem obětí týrání je. Nejčastěji došli k tomu, že se v Turecku za posledních několik let zhoršilo postavení žen ve společnosti a že se zvětšuje propast mezi pohlavími. Jedinou cestou ven z tohoto problému je vrátit ženám jejich postavení a respekt, ale také posílit jejich práva a nezbytnou ochranu policie. Vždyť minimálně ve dvou případech vražd z posledních dvou měsíců si ženy opakovaně stěžovaly na policii s tím, že jim jejich manžel vyhrožuje zabitím. Zatím v Turecku chybí potřebné zákony, pravomoce a také snaha s týráním žen něco dělat. Bylo by fajn, kdyby si paní Erdoğanová všimla i takových problémů, za kterými nemusí cestovat přes půlku světa, ale které má doslova za humny.

 

 

Život dívek v Turecku: Zneuctila jsi rodinu. Zabij se!
Je to moderní město, úplně nové, vystavěné na zelené louce v šedesátých letech, kdy se tady začala ve velkém těžit ropa. I když je Batman na jihovýchodě Turecka městem s moderní architekturou, mezi jeho 250 000 obyvateli převládají děsivé starodávné zvyky.
Před několika týdny se zde konal protestní pochod mladých školaček. Jejich cílem byl místní hřbitov. Během cesty provolávaly hesla jako "Stop násilí!" Chtěly upozornit na to, že stále více dívek páchá sebevraždy "ze cti".

Rodina řekne: "Zabij se!"

Není tady totiž ničím neobvyklým, že o rozsudku smrti nad mladou dívkou rozhodne sama její rodina, pokud si myslí, že se nějakým způsobem provinila a svou rodinu zneuctila. Například, že se zamilovala, nebo že nosila moderní oblečení. Jen za poslední dva měsíce si v Batmanu vzalo život 16 dívek. Dalším desítkám to rozmluvili pracovníci charitativní organizace Kam-er. O jedné dívce, která se oběsila v koupelně, vypráví její zaměstnankyně Remzyie Turalová.   Bylo ji 25 let, nosila moderní oblečení a zamilovala se do kluka, který se jejim rodičům nelíbil. Zakazovali jí se s ním vídat nebo mluvit. Nakonec jí zakázali vůbec vycházet z domu. Toho tlaku na ni bylo moc," říká Remzyie v rozhovoru pro britský deník Guardian.

"Vynucená sebevražda je také vražda"

Dívky skáčou do vod řeky Tigris nebo padají ze střech vysokých domů, podřezávají si žíly a některé se věší přímo ve vlastním domě. Bojovníci za ženská práva však upozorňují, že tento druh vynucené sebevraždy lze charakterizovat také jako vraždu. Podle Kam-eru se stává, že jsou dívky ve věku dvanácti let zamykány v pokojích, společně s provazem, jedem nebo zbraní. Spolu s psychickým nátlakem ze strany rodiny potom dívka daleko snadněji podlehne. "Zneuctila jsi jméno rodiny. Zabij se, nebo tě zabijeme," to je věta, kterou často zmiňují dívky, které přicházejí do Kam-eru. Většinou se jedná o nevzdělané dívky, které neznají svá práva, říká Vildan Ayciceková z hlavního sídla organizace v nedalekém Diyarbakiru.

Každý rok stovky zabitých dívek

Oficiální statistiky udávají, že se každý rok zabije v Turecku kolem 70 žen. Toto číslo je však podle Kam-eru velmi nepřesné. Organizace uvádí číslo mnohem vyšší, pohybující se v řádu několika set. Určit přesné číslo je však kvůli izolovanosti kurdských vesnic nemožné. O sebevraždách dívek často rozhodují "rodinné rady" skládající se pouze z mužů. Dívka může rodinu "zneuctít" různými způsoby: když je znásilněna, když otěhotní, když telefonuje do seznamky v rádiu, když si vymění pohledy s cizím chlapcem nebo když nosí moc krátkou sukni. "Bez pravidel by zavládl chaos. Pokud má sestra nebo má matka udělá chybu, my (muži) bychom ji měli napravit a ony by měly platit za očištění naší cti," říká Seyikan Arslan z vesnice nedaleko Diyarbakiru.

Střet Východu se Západem

Jihovýchodní Turecko je ukázkovým příkladem střetu moderního západu s tradicionalistickým východem. Se snahou reformní vlády v Ankaře eliminovat odpor v kurdských oblastech vznikají nové problémy. Kurdové vždy bydleli v domcích z hlíny daleko od civilizace. Turecká vláda jim však ve své snaze zalíbit se Evropské unii a eliminovat chudobu staví moderní domy ve městech. S přibývající migrací vesničanů do moderních měst však vznikají problémy. Tradicionalismus se hlavně u mladých, kteří chodí do školy, mísí s moderním městským životem. Nepochopení ze strany rodiny však mohou dívky zaplatit i svým životem. Organizace pomáhající ženám mají málo času. Od doby, kdy byl rozsudek smrti nad dívkou vyřčen, má dívka dva měsíce, než jej musí vykonat. Dva měsíce mají také lidskoprávní organizace, aby dívce zachránily život.

Roman Staněk
Čt 5. květen 2011, 18:29:32 CEST
izarenop

Ahoj jak jde čas tak se to tu postupně mění a já jen doufám že směrem k lepšímu cokoliv Vám tu chybí a chtěli by jste to tady mít anebo co se Vám tu naopak nelíbí a chtěli by jste zlepšit tak mi prosím napište zde do diskuze nebo na muj email izarenop@seznam.cz jak budou tyto stránky vypadat záleží jen na Vás S pozdravem Váš Milan Iza Titz Pokud je u odkazu pod obrázkem napsaný text (název či popis stránek) je tento obrázek pouze ilustrační a pro přechod na stránku je třeba kliknout na odkazující text
<head><script type="text/javascript">
  window.smartlook||(function(d) {
  var o=smartlook=function(){ o.api.push(arguments)},h=d.getElementsByTagName('head')[0];
  var c=d.createElement('script');o.api=new Array();c.async=true;c.type='text/javascript';
  c.charset='utf-8';c.src='//rec.smartlook.com/recorder.js';h.appendChild(c);
  })(document);
  smartlook('init', '5954c09c698df557a523d3759621691c786721af');
</script><head>
Byli jste s námi spokojeni? Ohodnoťte naší firmu Milan Titz - IZA na stránkách katalogu firem
Webcams.cz - Webcam Liberec Harcov
Děkuji za Vaši návštěvu na mých stránkách.Psát mi můžete na izarenop@seznam.cz.Navštivte také daší
moje stránky http://www.izaserver.eu/ fotky,hudba a videa vše na jednom místě, http://www.izaforum.wz.cz/ diskusní fórum o čemkoli
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one