Toto jsou mé osobní stránky...S e z n a m

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (6523 | 35%)
Ne (5865 | 32%)
můj portrét

můj portrét

Kresba od  Jiřího Musila.

megatorrent.cz torrenty ke stažení, tracker

uloz.to - sdilej snadno data

Přímělkov - Hrad Rokštejn je jako nový

Hrad Rokštejn je jako nový - obrázek

Hrad Rokštejn je jako nový - obrázek

Po sedmi letech rekonstrukčních prací je možné opět navštívit hrad Rokštejn, malebnou hradní zříceninu jihovýchodně od Jihlavy. Původní stavba, ze které se dochovala jen spodní část věže, vznikla nejspíš po roce 1270.
Hrad dostal nové dřevěné schodiště, po němž je možno vystoupat na věž, kde se otevírá vyhlídka do kraje. Brtničtí chtějí ve věži zřídit expozici, jež by mapovala mimo jiné průběh rekonstrukce od samých začátků. Vyznačeny byli také zdi horního hradu, díky nimž si nyní návštěvník může udělat představu, jak byl hrad opevněný.

Hrad má celonárodní význam, protože patřil také markraběti Joštovi, jenž byl nakrátko králem německé říše. Archeologický výzkum zde nalezl obrovský soubor hmotných památek. Hrad je jednou z mála dobře zachovaných zřícenin v regionu. Záchranný výzkum hradu Rokštejna u Panské Lhoty se rozrostl v rozsáhlý systematický výzkumný projekt, který sleduje všechny aspekty spojené se stavebně historickým vývojem objektu, chronologií materiální kultury vrcholného středověku, životem obyvatelů hradu a jejich společenským postavením a hospodářskými vazbami, ekologií a přírodním prostředím ve středověku.

Malebná hradní zřícenina se nachází jihovýchodně od Jihlavy. Původní stavba ze které se dochovala jen spodní část věže zde vznikla asi po roce 1270. Kolem roku 1359 koupil panství markrabě Jan Jindřich. Zásadní přestavbou vznikl v podstatě hrad nový. Na konci 14. století vlastnil asi polovinu hradu Zikmund z Křižanova, jehož bojová družina hrála v místních rozbrojích s okolní šlechtou nezanedbatelnou roli, ale své si "uhrál" i Jindřich z Valdštejna, majitel druhé části hradu. V době husitské oblehli jihlavští vojáci (přívrženci katolické strany) celý hrad a jeho posádku přiměli k odchodu.
   Rokštejn v dobách stále se zvyšující účinnosti dělostřelecké palby přestával být vhodným útočištěm a jeho poloha stranou významných obchodních cest nakonec přispěla k opuštění hradu. To se stalo poměrně brzy, již někdy po polovině 15. století.

Po 30. listopad 2009, 12:17:58 CET
izarenop

Ahoj jak jde čas tak se to tu postupně mění a já jen doufám že směrem k lepšímu cokoliv Vám tu chybí a chtěli by jste to tady mít anebo co se Vám tu naopak nelíbí a chtěli by jste zlepšit tak mi prosím napište zde do diskuze nebo na muj email izarenop@seznam.cz jak budou tyto stránky vypadat záleží jen na Vás S pozdravem Váš Milan Iza Titz Pokud je u odkazu pod obrázkem napsaný text (název či popis stránek) je tento obrázek pouze ilustrační a pro přechod na stránku je třeba kliknout na odkazující text
<head><script type="text/javascript">
  window.smartlook||(function(d) {
  var o=smartlook=function(){ o.api.push(arguments)},h=d.getElementsByTagName('head')[0];
  var c=d.createElement('script');o.api=new Array();c.async=true;c.type='text/javascript';
  c.charset='utf-8';c.src='//rec.smartlook.com/recorder.js';h.appendChild(c);
  })(document);
  smartlook('init', '5954c09c698df557a523d3759621691c786721af');
</script><head>
Byli jste s námi spokojeni? Ohodnoťte naší firmu Milan Titz - IZA na stránkách katalogu firem
Webcams.cz - Webcam Liberec Harcov
Děkuji za Vaši návštěvu na mých stránkách.Psát mi můžete na izarenop@seznam.cz.Navštivte také daší
moje stránky http://www.izaserver.eu/ fotky,hudba a videa vše na jednom místě, http://www.izaforum.wz.cz/ diskusní fórum o čemkoli
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one