Toto jsou mé osobní stránky...S e z n a m

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (6523 | 35%)
Ne (5865 | 32%)
můj portrét

můj portrét

Kresba od  Jiřího Musila.

megatorrent.cz torrenty ke stažení, tracker

uloz.to - sdilej snadno data

Ladění kytary akordy zpěvníky

Kytara má šest strun. Od nejtenčí po nejtlustší jsou vyjadřovány tóny

E H G D A E

Pamatujte si: Emil hodil granát do atomové elektrárny.

Základní tóny strun

Sousední struny

Nejoblíbenější metoda ladění kytary využívá toho, že jsou sousední struny od sebe vzdálené o pět půltónů = pět pražců (tvoří v souzvuku kvartu). Stisknu-li strunu na pátém pražci, má znít jako prázdná vyšší struna (na obrázku naznačeno čárami). 

Výjimku tvoří druhá a třetí nejtenčí struna H a G, které mezi sebou mají 4 půltóny (pražce), takže se Géčko mačká na čtvrtém pražci. 

Postup ladění podle sousedních strun

 1. Nalaďte nejtlustší strunu podle nějakého hlubokého éčka.
 2. Stiskněte jej na pátém pražci a podle toho vylaďte áčko (poslouchejte měnící se tón při otáčení kolíčku).
 3. Postup se opakuje se všemi strunami, akorát géčko se mačká na čtvrtém pražci.

Tato metoda je pro svoji jednoduchost oblíbená, ale má problém -- sčítají se chyby. Pokud uděláte chybku mezi prvními dvěma strunami, pak druhou chybku mezi druhou a třetí strunou atd. (někdy se chyby navzájem vyruší, ale někdy ne), takže nakonec to spolu vůbec nemusí ladit. 

Další chyby mohou být způsobeny trošku nepřesnou polohou pátého pražce, což se sčítá v jednom směru (takže se chyby nikdy nevyruší). Proto se v praxi kytara ladí i jinak.

Dolaďování chyb

Nakonec se musí zkontrolovat, zda se kytara naladila správně a případně opravit chyby. 

Když přijdu na to, že dvě struny spolu neladí, tak musím napřed zjistit, která je blbě. Většinou je totiž blbě jenom jedna, ta druhá bývá správně. Kdybych začal kroutit tou správnou, tak si to leda ještě víc rozhodím, místo abych to opravil. K tomu tedy potřebuji vědět, která z těch dvou je hůř naladěná vůči ostatním strunám. Prostě ty dvě struny potřebuji poměřit s ostatními. Tomu říkám srovnávací testy. Strunu, která ladí hůř s ostatními, doladím. 

Srovnávací testy

Většinou využívám toho, že porovnávám dva tóny v oktávě. Vím, kde struny znějí do oktávy s prázdnými strunami: 

Souhlasné oktávy na kytaře

Akordové testy

Dost často se po naladění pro kontrolu brnkne nějaký akord. Pokud ještě zbývají nějaké nedoladěné struny, bývá to přitom slyšet. Tu se akord hraje pomaleji a poslouchá se, kdy zazní disharmonie. Špatná struna se pak doladí. 

Nenaladitelnost

Pokud má nástroj křivý krk nebo odchlípnutou kobylku, tak souzvuky (a akordy) neznějí tak, jak mají znít, protože pražce pak nejsou přesně po půltónech. Jsou-li struny moc vysoko, při stisknutí se napínají více, než by měly, takže znějí výše. Na takový nástroj se pak nedá moc hrát, ale někdy pomůže kapodastr (přiblíží struny hmatníku) či snížení nebo posunutí kobylky. 

Pravidlo dvanáctého pražce

Když kupuji novou kytaru nebo když zjišťuji, jak je nástroj naladitelný, tak to určuji podle dvanáctého pražce (mívá tečku). Využívám toho, že nad dvanáctým pražcem zní flažolet (dotýkám se lehce struny nad 12. pražcem, brnknu a odtáhnu prst), který je o oktávu větší od tónu prázdné struny. Ve stejné výšce má znít tón normálně stisknutý na dvanáctém pražci. Takže ty dva tóny porovnávám, mají být stejné.

Obvykle bývá stisknutý tón o něco vyšší. Ideálně by měly být naprosto stejné. Špatné kytary mají stisknutý tón mnohem vyšší. Jak se dají opravit: 

 • Snížit kobylku (třeba propilováním) u strun, které neladí
 • oddálit kobylku (náklonem u těch pevných nebo posunutím u těch šoupacích)
 • odšroubovat kobylku dál doprava (u elektrických kytar)
 • opilováním nultého pražce pro snížení strun
 • použitím měkčích strun

Hlavní chyba bývá v tom, že jsou struny moc vysoko nad hmatníkem. Snížením strun se nebude struna tolik navíc napínat při stisku, takže se nebude deformovat její tón. 

Vlhkost a teplota

Nevím, jak přesně působí vlhkost a teplota na změnu tónů, každopádně změnu způsobují. Kdo by v tom hledal nějaká fyzikální pravidla, ten by podle mě pohořel, protože kromě teploty strun se mění teplota těla nástroje se složitou konstrukcí, a tak jsou změny netušené. Navíc každý nástroj a každé struny reagují odlišně. 

Zná to každý, kdo někdy hrál na kytaru u ohně. Existuje jediná prevence: pokud budete hrát někde, kde vám na tom záleží, pak si nechte naladěné nástroje v té místnosti, kde budete hrát, a nikam je nenoste.

Nové struny

Pár dní trvá, než si nové struny zvyknou na natažení. To platí hlavně pro nylonky. Během prvních pár dnů se rozlaďují vcelku zběsilým tempem. Preventivní opatření: struny měnit vždy pár dnů před koncertem.

Dvanáctistrunná kytara

Dvanáctistrunná kytara se ladí hodně podobně jako normálně. Všechny struny má ale zdvojené. Obě zdvojené struny jsou velmi blízko sebe a při hraní se obě drží jedním prstem levé ruky. Takže na dvanáctistrunné kytaře je šest dvojic strun.

Dvě nejtenčí dvojice, totiž E a H, se skládají ze stejných strun. Ostatní čtyři dvojice G D A E se skládají ze struny tlusté, která se ladí stejně jako na normální kytaře, a ze struny tenké, která se ladí o oktávu výš. Přitom tenká struna je ve dvojici níže (níže z pohledu kytaristy při hře -- je tedy blíže tenké struně E), aby při brnkání palcem zněla více hluboká struna. Dvojice E a H neobsahují strunu o oktávu výše, protože se tak tenká struna nedá vyrobit. Přesněji řečeno by stále praskala, jak se to dost často stává tenké struně G.

Guitar Guru 2.1.2   3.25MB
Váš osobní učitel hraní na kytaru. Program je lehce ovladatelný a pěkně zpracovaný. Obsahuje interaktivní animovaný hmatník, umí přizpůsobit tempo hraní vašim možnostem, umí opakovat úseky dokud je dokonale neovládnete a má i synchronizaci s originálními nahrávkami na CD.
Guitar Chord Check Up 1.0   13.31MB
Tento malý program vás naučí lépe najít ty správné akordy na strunách kytary. Akord vám i přehraje, takže máte představu o tom, jak má znít.
Simple Unit Tab Editor 1.4   997.35kB
Dobrý program pro začátečníky. Ve vámi vytvořené tabulatuře (grafické znázornění prstokladu) ihned uvidíte polohy prstů na jednotlivých strunách zároveň s textem skladby.
Express Scribe 4.12   429.99kB
Užitečný program pro přehrávání skladeb umožňující jejich zpomalení, které usnadní přepis hudby do not.
AP guitar tuner 1.02 - obrázek

AP guitar tuner 1.02 - obrázek

APGuitarSetup.exe  923.99kB
AP Guitar tuner je program na ladění a přelaďování kytary na všechny možné způsoby. Zvuková ukázka některých druhů ladění. Druhy ladění si můžete tvořit a přidávat je do databáze.Analogově-visuální způsob ladění.
Ladění kytar a baskytar na internetu.
g[1].mid  189B
d[1].mid  189B
a[1].mid  189B
Akordy.exe  526.34kB
Grafické znázornění akordů
Akord12.zip  2.43MB
Akord je efektivní utilita, která Vám umožní snadno psát, upravovat a tisknout písničky s akordy při vysoké kvalitě zobrazení.

Ahoj jak jde čas tak se to tu postupně mění a já jen doufám že směrem k lepšímu cokoliv Vám tu chybí a chtěli by jste to tady mít anebo co se Vám tu naopak nelíbí a chtěli by jste zlepšit tak mi prosím napište zde do diskuze nebo na muj email izarenop@seznam.cz jak budou tyto stránky vypadat záleží jen na Vás S pozdravem Váš Milan Iza Titz Pokud je u odkazu pod obrázkem napsaný text (název či popis stránek) je tento obrázek pouze ilustrační a pro přechod na stránku je třeba kliknout na odkazující text
<head><script type="text/javascript">
  window.smartlook||(function(d) {
  var o=smartlook=function(){ o.api.push(arguments)},h=d.getElementsByTagName('head')[0];
  var c=d.createElement('script');o.api=new Array();c.async=true;c.type='text/javascript';
  c.charset='utf-8';c.src='//rec.smartlook.com/recorder.js';h.appendChild(c);
  })(document);
  smartlook('init', '5954c09c698df557a523d3759621691c786721af');
</script><head>
Byli jste s námi spokojeni? Ohodnoťte naší firmu Milan Titz - IZA na stránkách katalogu firem
Webcams.cz - Webcam Liberec Harcov
Děkuji za Vaši návštěvu na mých stránkách.Psát mi můžete na izarenop@seznam.cz.Navštivte také daší
moje stránky http://www.izaserver.eu/ fotky,hudba a videa vše na jednom místě, http://www.izaforum.wz.cz/ diskusní fórum o čemkoli
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one